Lale, lalki, laleczki – Wyspa Lalek

Mało jest dziewczynek, które jako małe dzieci nie lubią bawić się lalkami. Rodzice dają swoim córeczkom takie a nie inne zabawki, by mogły rozwijać w sobie cechy takie jak: opiekuńczość, troskliwość, czy poczucie obowiązku, co w przyszłości ma objawić się jako instynkt macierzyński, kiedy w grę będzie wchodziło prawdziwa istota ludzka. Jednak istnieje na świecie miejsce, gdzie lalki nie kojarzą się pozytywnie, nie wywołują uśmiechu, a wręcz przeciwnie. Tym miejscem jest rzekomo nawiedzona Wyspa Lalek.

Położenie wyspy

lalki1

Wyspa Lalek znajduje na wschodnich obrzeżach miasta Meksyk, w dzielnicy Xochimilco. Całość to podmokły, pocięty kanałami bagnisty teren, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspeka stała się nietypową atrakcją turystyczną z powodu znajdujących się na niej setek starych i zniszczonych lalek. Ten niecodzienny widok stanowi ponury, przytłaczający obraz miejsca, które od lat cieszy się złą sławą.

Jak to się zaczęło?

lalki2

Wszystko się zaczęło około roku 1950. Wówczas na opuszczonej wyspie zamieszkał Meksykanin Julian Santana Barrera, który miał tam pełnić rolę dozorcy. Według opowieści w 1951 miał on usłyszeć dźwięk topiącej się w kanale dziewczynki. Natychmiast ruszył z pomocą, jednak było już za późno i dziecko zmarło. W wodzie mężczyzna znalazł lalkę, którą następnie ku pamięci ofiary powiesił na pobliskim drzewie. Mijały dni, miesiące, lata, a w okolicy Julian znajdował coraz więcej lalek. Każdą z nich przez resztę swojego życia umieszczał na wyspie po to, by duch utopionej dziewczynki mógł zaznać spokoju. W 2001 roku z wody wyłowiono ciało dozorcy. Jak się później okazało utonął w tym samym miejscu, co dziewczynka, którą pół wieku temu próbował uratować. Przyczyny śmierci mężczyzny nie są do końca znane, chociaż najprawdopodobniej upił się i przypadkowo wpadł do wody. Od tamtej pory miejsce to zyskało jeszcze bardziej złą sławę niż wcześniej.

Jedyne takie miejsce

lalki

Na świecie pełno jest nawiedzonych domów, szpitali, średniowiecznych zamków, lecz Wyspa Lalek stanowi miejsce jedyne w swoim rodzaju. Jeśli ma się dużo odwagi, to warto je odwiedzić.

Bibliografia:

www.wikipedia.org

www.google.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *