Paryskie katakumby – podziemia, o których zapomniano

Czym są Katakumby Paryża?

katakumby

Jak sama nazwa wskazuje są to znajdujące się w Paryżu tunele, które niegdyś służyły jako miejsce pochówku zmarłych, jednak historia tego przerażającego miejsca sięga bardzo dalekich czasów. Musimy się cofnąć do czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wtedy to właśnie na tych ziemiach, zwanych dawniej Galią, Rzymianie postanowili stworzyć rozciągający się na około 770 hektarów kamieniołom, w którym wydobywano wapień niezbędny do budowy miasta. Wydawać by się mogło, że wiedza na temat dawnego kamieniołomu przepadnie, gdyby nie Król Ludwik XVI, który w 1786 roku nakazał tunele zapychać zwłokami ludzi zmarłych na dżumę. Wkrótce miejsce to stało się bardzo popularne, rozwiązując tym samym problem z budowaniem nowych cmentarzy w mieście. W XIX wieku utworzono pomieszczenia, które przeznaczone są dzisiaj do zwiedzania, np. Krypta Męki Pańskiej (Rotunda Piszczeli), „Grobowiec Gilberta”. Wejście znajduje się w siedzibie Urzędu Inspektora Kamieniołomów. Dzisiaj szacuje się, że w katakumbach spoczywa około 6 milionów ludzi.

Współczesność oraz zjawiska paranormalne

katakumby 1

Tunele stały się idealnym miejscem na schadzki zbuntowanej młodzieży. Dziś na ścianach katakumb możemy znaleźć wiele graffiti – śladach ich obecności. Ponadto miejsce powszechnie uważane jest za nawiedzone. Ponoć w tunelach zdarza się słyszeć głuche krzyki, szmery, można też wyczuć czyjąś obecność. Innym doniesieniem są rzekome czarne msze odprawiane przez satanistów, którzy w miejscu tym odnajdują ciszę i spokój, by móc kontaktować się z diabłem. Cały kompleks wręcz przecieka tajemniczą aurą oraz mocą, która zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia czegoś, czego ludzkie zmysły nie są w stanie pojąć. Część tuneli jest dostępna dla zwiedzających. Na własnej skórze można poczuć klimat tego przerażającego miejsca, jednak należy pamiętać, że całość stanowi masowy grób dla ofiar zarazy, zatem z ludzkimi szczątkami należy obchodzić się z należytym im szacunkiem.

Nie wiemy wszystkiego

katakumby 2

Ciekawym faktem jest też to, że naukowcy nie są w stanie w całości zbadać tego miejsca. Wiele tuneli się zawaliło, inne zaś prowadzą do nikąd lub są uznawane za niebezpieczne ze względu na możliwość zawalenia się. Ciekawą wizją tego jak mogą wyglądać trudnodostępne miejsca katakumb jest film „Jako w piekle, tak i na Ziemi”

Bibliografia:

www.wikipedia.org

www.google.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *